Ozvěny Slatiňan
Obrázek velký
Tam mířil výlet KČT Slatiňany v neděli 9. března . Přes park jsme šli ke Klapačce a pak kolem devíti stanovišť stezky. Čtenáři s ní už byli seznámeni v článku paní Renaty Maryškové v minulých Ozvěnách Slatiňan.

Trasa je perfektně značena roztomilou stylizovanou kočičkou mezi věžičkami hrádku. Názorné vývěsky se nám líbily, jsou poučné, i pobaví. U té druhé – věnované chovu koní jsme měli štěstí, bylo tam stádo živých na pastvině. Cestou předjarní přírodou jsme našli i některé rostliny z tabulí, např. podběl a plicník. Samozřejmě jsme plnili úkoly a odpovídali na vypsané otázky.

Protože okruh měří 2 km, přidali jsme si od Kočičího hrádku odbočku ke Světýlku a na Chlum. Tzv. Světýlko stálo na nejvyšším bodě okolí – Hůra, kdysi Královská Hůra (391 m n.m.). Tady jsme my „pamětníci“ vzpomínali, do kdy ještě sloup stál. Našli jsme ho ještě i teď. Ležel ale v několika kusech a měl ustláno v mechu.

Pak jsme šli lesem ke zbytku bývalé rozhledny Chlum. Shodli jsme se na tom, že kdyby teď stála ve své bývalé podobě, už by z ní rozhled nebyl. Okolní stromy hodně vyrostly. Musela by být o dost vyšší. Kolem příchozí pěšinky jsou malé přírodní minizahrádky – ještě v nich kvetly sněženky a bledulky.

Je tady všude moc pěkně. Vždyť všichni známe příjemné lesy v okolí našeho města, křížem krážem protkané cestami a pěšinkami. Nám procházka v nich zpestřila ten pěkně slunečný den. A jak jinak – výlet jsme zakončili v restauraci BONET.

Klub českých turistů Slatiňany
Autor: , Trvalý odkaz, Články, Ostatní, 31.březen 2008
zpět
© 1999 - 2008 Slatiňany