Ozvěny Slatiňan
Obrázek velký
V poslední době se v médiích často zmiňuje téma špatného stravování a špatné skladby jídelníčku dětí školního věku. Na pár otázek týkajících se tohoto tématu nám odpověděla ředitelka Školní jídelny ve Slatiňanech paní Irena Daňková.

Je skladba jídelníčku školáků opravdu tak špatná jak se uvádí?

Myslím si že není, zejména u nás v naší školní jídelně má každý strávník možnost výběru. V nabídce máme 3x týdně 2 hlavní jídla, ze kterých si děti mohou vybrat to, které jim více chutná. A nabídka je myslím si opravdu pestrá. Vaříme nejen z klasiky – vepřové, hovězí maso, ale na jídelníčku je střídají jídla z masa kuřecího i králičího. Nechybí ani jídla bezmasá, slaná i sladká.

Školní jídelna asi nemůže změnit stravovací návyky dětí z domácího prostředí, co myslíte?

To opravdu nemůže, ale alespoň trošičku ovlivňovat návyky lze. Nutit děti jíst jídlo, které opravdu nemají rády a nejsou je zvyklé je jíst ani doma není opravdu naší snahou. Trošku nás mrzí, že nejednou odmítají jíst jídlo, které ani neochutnají, ale tuto zkušenost má asi nejeden z nás. Oběd, o kterém dítě ví, že není z těch, které hodlá zkonzumovat, si jednoduše odhlásí sám, a většinou o tom rodiče nemají ani potuchu. Ale zase je to lepší, než kdyby rodiče platili obědy a jejich děti je vůbec nejedly…

Jsou nějaká pravidla skladby jídla, která jste povinni dodržovat?

Ano, samozřejmě. Měsíčně musíme dodržovat tzv. Spotřební koš. Strava musí obsahovat určité dané procento tuků, cukrů a výrobků z ryb. Každodenní přílohou je buď ovoce, zelenina, tvaroh, jogurt a eventuelně i zákusek. V týdenní skladbě jídel nesmí 1x týdně chybět bezmasé jídlo.

Máte nějakou radu pro rodiče, jak například upravit jídelníček , aby se stal zdravějším?

Je těžké něco doporučovat, a ještě těžší něco radit. Nicméně dětský jídelníček by měl obsahovat co nejméně sladkostí, uzenin, zbytečně solených potravin a samozřejmě by se rodiče měli snažit snížit přísun těch nejoblíbenějších potravin - hranolek, hamburgerů apod.

Zaznamenají od nového roku rodiče dětí stravujících se ve Školní jídelně ve Slatiňanech nějaké podstatné změny?

Co se týče skladby jídla, tak ne. Jídelníček je sestavován na základě zdravé výživy a odpovídá vždy všem stanoveným normám. Co se týče cen, budou opět mírně navýšeny. Nemalý podíl na tom bude nést zvýšení cen potravin, spotřební daně a nárůst cen energií.

Má na stravování vliv i prostředí, ve kterém se jí?

Školní jídelna ve Slatiňanech má pěkné vstupní prostory i šatny, čistota na stolech je samozřejmostí. Stejně tak jako doma by se mělo dbát na klid při jídle, pohodu u stolu a snažit se zapomenout na shon a spěch, který nás stále všude provází.

Ptala se Renata Maryšková - vedoucí městské knihovny
Autor: MěÚ, Trvalý odkaz, Články, Ostatní, 3.únor 2008
zpět
© 1999 - 2008 Slatiňany