Ozvěny Slatiňan
Obrázek velký
Dětský folklórní soubor Formánci vznikl v září roku 2005 jako součást tanečního oddělení ZUŠ Slatiňany.Přesně před rokem poprvé potěšil všechny příznivce folklóru svým prvním vystoupením ve slatiňanské sokolovně. Po celý letošní školní rok se více než 40 mladých formánků ve třech odděleních připravovalo na další koncerty a vystoupení. Spolu s Národopisným souborem Formani předvedly děti ukázky ze svých nových programů v sobotu 28. 4. v Hradci Králové. Malí Formánci byli také svědky toho, jak zkušení Formani staví společně s pořádajícím souborem Dupák vysokou máj nad Šrámkovým statkem v Pileticích. Ani tam pak nesměly chybět jejich písničky a tance.Hned za týden předvedli své umění na „Slatiňanském zastavení“ v zámeckém parku před hřebčínem. Radost z hraní, zpívání a tancování jim nevzalo ani špatné počasí a déšť.

Páteční podvečer 25. května a velká premiéra pořadu „Formanskou cestou“. Všechna oddělení Formánků se zde představila se svými novými pásmy: „Hajá pupů“, „Hřej sluníčko“ a „Rozpustilí ševci“. A k nim se přidali i dospělí Formani se svým premiérovým putováním z Hlinska až do Prahy, kam formanský valach šťastně dovezl svůj náklad.Publikum odměnilo celý pořad skvělou atmosférou a bouřlivým potleskem.

Ale formanské putování ještě nekončí. Už 2. 6. zapřahají Formánci i Formani do Zaječic na Zahradní slavnosti u příležitosti 50. výročí založení OB Zaječice. Malé Formánky pak čeká zasloužený prázdninový odpočinek, ale dospělí Formani ještě pokračují na svých cestách do Prahy za souborem Moták, do Pardubic na Mezinárodní sraz karavanistů a v srpnu na Mezinárodní folklórní festival do Červeného Kostelce.

A co na závěr? Velké poděkování všem dětem a kolegům H. Kohoutkové a J. Formanovi za jejich práci , rodičům za pomoc při šití kostýmů a výrobě rekvizit. A samozřejmě všem příznivcům folklóru za jejich podporu.

Mgr. Stanislava Sejkorová
Vedoucí souboru

Autor: , Trvalý odkaz, Články, Ostatní, 12.červenec 2007
zpět
© 1999 - 2008 Slatiňany