Ozvěny Slatiňan
Obrázek velký
Bard české „druhé kultury“, básník a kunsthistorik Ivan Martin Jirous, zvaný Magor, byl 14. 6. hostem 40. Laskavého večera. Tento věčný rebel nezůstal nic dlužen své pověsti ani ve Slatiňanech. Během čtení svých veršů stále upíjel pivo přímo z láhve, jak sám říkal, ne proto, že by na něj měl až takovou chuť, ale aby si nekazil svou image alkoholika.

Z I. M. Jirouse vyzařuje nezlomná síla a energie. Díky tomu, díky své rebelské povaze, svému furiantsví a svým životním názorům strávil v 70. a 80. letech celkem osm let v komunistických kriminálech. Nikterak ho to však nezlomilo, spíše možná ještě posílilo. Známé je jeho spojení se skupinou The Plastic Poeple of The Universe, které dělal uměleckého vedoucího. To mu v očích komunistů rozhodně také nepřidalo. Možná se po šedesátce trochu zklidnil, ale stále zůstává tím Magorem (ovšem pozor, s velkým „M“), jak ho znají generace jeho příznivců i odpůrců. V jeho básních je stejná energie, jako v něm samotném. A když je sám četl, tak zcela zaplněný Společenský dům ani nedýchal. Mezi čtením se našel čas i na krátkou besedu. Magor líčil, jak den před Laskavým večerem hrál v Národním divadle v jedné hře od Egona Bondyho, jak dva dny před tím byl v Moskvě na světovém fóru poezie, řeč přišla i na kriminály a na jeho opilecké výstřelky. Na otázku, zda by si šel v říjnu na hrad pro státní vyznamenání (mluví se o tom již léta) odpověděl, že tato otázka je irelevantní, protože když mu vyznamenání nedal první Václav (ten se bál, aby Magor na slavnostním ceremoniálu neudělal ostudu), tak druhý Václav mu ho nedá zcela určitě neboť má sloní paměť a moc dobře si pamatuje, jak ho Magor kdysi ve společnosti urazil. Ale dodal také, že kdyby k tomu došlo, tak by si tam pro ten metál došel.

Magor však nebyl jediným hostem Laskavého večera. Přijela s ním skvělá písničkářka Dáša Vokatá. Když zahrála a zazpívala první písničku, bylo všem v sále jasné, že Dáša není jen jakýsi doplněk k Magorovi, ale je mu naprosto rovnocennou partnerkou. Její vystoupení dodalo celému dvouhodinovému pořadu ty pravé „grády“. I Dáša si za komunistů užila šikanování až až a nakonec emigrovala do Rakouska. Dnes žije ve Vídni, ale do Čech jezdí dost často. Byla vlastně prvním hostem Laskavého večera, který přijel ze zahraničí.

Autor: , Trvalý odkaz, Články, Ostatní, 12.červenec 2007
zpět
© 1999 - 2008 Slatiňany