Ozvěny Slatiňan
Obrázek velký
K 30. září 2006 má mateřská škola ve čtyřech odděleních zapsáno 112 dětí. Pracuje v ní 14 zaměstnanců, z toho 8 pedagogů a 6 provozních pracovnic. Koncepčním záměrem je stmelit dohromady kolektiv lidí nadšených pro společnou věc, kde cílem je vytvořit radostné a optimistické prostředí se spokojenými dětmi v pohodě, dát jim dostatek příležitostí k tvořivému vyjádření a seberealizaci. Rodičům dát pocit jistoty, že mají o své ratolesti dobře postaráno.

V koncepci mateřské školy klademe důraz na funkci socializační, která spočívá v rozvíjení stránky dětské osobnosti, podporuje pozitivní komunikaci, interakci a percepci založenou na vstřícnosti, toleranci, citu a vzájemné důvěře. Naše hlavní rámcové cíle vycházejí z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní výchovu a jsou : Rozvíjení dítěte, jeho učení a poznávání, Osvojení si základů hodnot, na nichž je založena naše společnost a Získání osobní samostatnosti a schopnosti projevovat se jako samostatná osobnost působící na své okolí.

V každodenních činnostech tak učitelky sestavují z jednotlivých oblastí barevnou mozaiku jako fungující celek výchovně vzdělávacích činností, kde klíčovým momentem je kvalifikovaný způsob práce učitelky, vycházející z citlivého, laskavého přístupu k dětem, uplatňující kreativní metody a zaměřený na citové prožívání dětí.

Děti se učí především na základě praktické zkušenosti, prožitkovým učením, experimentováním, projektovým učením v interaktivním procesu. Výchovně vzdělávací aktivity obsahují prvky hry a tvořivosti, tím podněcují radost z učení, zájem o získávání zkušeností a ovládání dovedností, probouzejí v dětech jejich aktivní zájem a chuť dívat se kolem sebe, naslouchat a objevovat.

Cíl výchovy přibližujeme výchově v rodině, která je pro dítě to nejdůležitější. My ji svým působením doplňujeme. A proto se zaměřujeme na zkvalitnění spolupráce s rodiči, snažíme se je vtáhnout do dění v mateřské škole, aby mohli kdykoliv přijít a zapojit se spolu se svým dítětem.

Už první společné schůzky, které proběhly ve druhé dekádě měsíce října, byly pro rodiče náznakem k otevřenosti a spolupráci. Plně jim důvěřujeme ale zároveň si přejeme, aby i oni důvěřovali nám. Vždyť šťastné a spokojené dítě je v rukou nás všech a jediná správná cesta je cesta vzájemné důvěry a přátelství. Překvapením schůzek byla ochutnávka pomazánek, které pro ně paní kuchařky připravily tak, jako je dělají dětem v MŠ ( za což jim patří dík ). Rodiče tak měli možnost ochutnat pomazánky z luštěnin, špenátu, tvarohu, sóji a ryb v různých obměnách ( receptury pro inspiraci přikládáme ) a byli mile překvapeni jejich lahodnou chutí.


Paní učitelko, to bylo prima“, těmito slovy hodnotily děti ze 3. a 4. oddělení svůj první letošní výlet, který jsme uskutečnili za poznáním našeho kraje. Už v půl deváté jsme vystoupili na náměstí v Proseči a navštívili místní muzeum, kterým nás velmi pěkně provedla paní Češková. Děti viděly celou expozici fajfek, kde nám některé připomněly pohádkového Krakonoše a také ukázku toho, jak lidé dříve žili. Potom jsme odjeli na očekávané rozhledny. První byla 31 m vysoká rozhledna Terezka v Pasekách, pak Toulovcova rozhledna u Jarošova a nakonec rozhledna Borůvka u Hluboké. Na všechny děti odvážně vystoupily až nahoru. Měly tak možnost vidět, jak je krásná a členitá naše zem a také vidět ji z ptačí perspektivy je úplně jiný zážitek než když se na krajinu díváme s nohama na zemi.


Mamko, taťko, pojď si hrát, podzimního dráčka máme udělat“.

To byla akce, do které se zapojili rodiče se svými dětmi. A tak se postupně plnila školka krásnými draky z papíru, i trochu neobvyklými. Vůbec nešlo o to, aby drak lítal, ale aby všichni doma při jeho výrobě prožili hezké společné chvíle naplněné radostí ze společně vytvořeného díla. Vyvrcholením bylo společné setkání v mateřské škole, kde si všichni draky prohlédli a děti dostaly vytouženou odměnu.

A takových akcí nás čeká v tomto školním roce ještě více.

Blíží se nejkrásnější svátky v roce, vánoce. Přejme si, abychom je všichni prožili ve zdraví, štěstí, lásce a pohodě.

Rudová Hana ředitelka MŠ


A ještě vám nabízíme něco na zub. Pro zpříjemnění dlouhých podzimních a zimních dnů a pro zpestření jídelníčku několik receptů na chutné pomazánky, které pro nás připravují naše paní kuchařky ve školní jídelně MŠ.


Tvarohová pomazánka s kapií

potraviny : tvaroh 1 kg

pomazánkové máslo 3 ks

kápie 2 ks

cibule 1 ks

sůl

Rozetřeme tvaroh, pomazánkové máslo, umytou a očištěnou kápii, kterou nakrájíme na malé kousky, přidáme cibuli a sůl dle chuti. Vymícháme hladkou pomazánku, kterou mažeme na chléb či pečivo.

Pomazánka z rybího filé

potraviny : rybí filé 1 000 gr

máslo 400 gr

cibule, sůl


Osolené, okmínované filé zapečeme na cibulce, vychladlé vymícháme s máslem. Pro obměnu můžeme máslo nejprve ušlehat s rajčatovým protlakem a teprve po té přidat upečené rybí filé a vše opět vyšlehat do hladké hmoty. Podáváme namazané na chléb.


Krtečkova pomazánka

potraviny : tvaroh 1 000 gr

mrkev 150 gr

celer 150 gr

citrónová šťáva, olej, krenex, cukr, sůl


Jemně nastrouhanou mrkev, celer, krenex ( křen ) a olej vmícháme do tvarohu. Ochutíme přísadami. Natíráme na plátky veky, povrch ozdobíme kouskem pomeranče, petrželkou.

Obměny : pomazánku můžeme obohatit kousky banánu, kiwi, rozinkami


Tentenova pomazánka z ryb

potraviny : rybí filé 1 000 gr

sýr tavený 500 gr

mrkev, pórek

česnek dle chuti

olej, cukr, kmín, sůl


Filé dušené na kmínu a pórku vymícháme s olejem, sýrem, nastrouhanou

mrkví a dochutíme ostatními přísadami. Mažeme na chléb, povrch zdobíme plátkem citrónu, petrželkou nebo čerstvou zeleninou.

Obměny : pórek lze nahradit strouhaným celerem, sýr pomazánkovým máslem, tvarohem.

PŘEJEME VÁM DOBROU CHUŤ

Autor: , Trvalý odkaz, Články, Ostatní, 7.prosinec 2006
zpět
© 1999 - 2008 Slatiňany