Ozvěny Slatiňan
Obrázek velký
Po dlouhé mrazivé zimě a chladném jaru stráveném ve zkušebně vytáhli Formani žebřiňák, zapřáhli koně a vyrazili na cestu, aby svou hudbou, tancem a zpěvem potěšili nejen přátelé lidové hudby.

Letošní sezonu jsme zahájili společným koncertem s Formánky, dětským souborem, jehož členové snad v příštích letech doplní a posílí řady dospělého souboru. Tento koncert jste mohli zhlédnout 19. května v sokolovně ve Slatiňanech.

Během června jsme vystupovali na několika akcích. Nejprve to byl sokolský slet v Brně o víkendu 10. a 11.6., který byl generální zkouškou na XIV. Všesokolský slet, o kterém bude ještě řeč. Sletu v Brně se zúčastnila jen taneční část souboru, proto jsme se nereprezentovali vlastním vystoupením, ale společnou skladbou s dalšími folklorními soubory.

15. června proběhla v Regionálním muzeu v Chrudimi vernisáž výstavy Ten dělá to a ten zas tohle aneb Současné lidové řemeslo na Chrudimsku. Kdo jiný by mohl otvírat prezentaci lidových řemesel než soubor zabývající se lidovou hudbou našeho regionu. Na našem jediném letním koncertě v takřka domácím prostředí jsme zahráli a zazpívali naše nejhezčí a nejoblíbenější písničky.

Všichni společně, tanečníci i muzikanti, jsme vyrazili následující víkend do lázní Bělohrad, kde se konal v půli června již XXXII. Mezinárodní folklorní festival Pod Zvičinou. V malebném podkrkonošském městečku nás přivítalo slunečné letní počasí, setkali jsme se nejen se soubory z Česka, ale také z několika dalších evropských zemí.Program festivalu nebyl příliš nabitý, tak jsme si v sobotu večer udělali výlet do Pece pod Sněžkou, kde jsme v hotelu Horizont německým turistům rozproudili krev v žilách, že jsme měli strach, jestli to pro ně není poslední koncert na tomto světě. Ale nakonec všichni, my i turisti, dvouhodinový koncert ve zdraví přežili, a tak jsme odjížděli s velice dobrým pocitem a v uších nám zněla ozvěna potlesku, který naše vystoupení provázel. Jestliže sobotní program se nám zdál volný, neděle byla nabitá.

Ráno se všechny soubory zúčastnili mše svaté, po ní následovalo krátké vystoupení na „Roztančeném náměstí“, po obědě průvod městem a na závěr galaprogram „Na Zvičinských lukách“, kde jsme měli možnost podívat se i na vystoupení ostatních souborů.

Formanský červen s podtitulem „Z východu na západ“ zakončila cesta do Bíliny, kde jsme 23. a 24. 6.2006 účinkovali na Městských slavnostech (Bílina – město lázeňství, cestovního ruchu a kultury), jarmarku a svým vystoupením jsme také přispěli k vytvoření příjemné atmosféry na Konferenci partnerských měst.

XIV. Všesokolský slet v Praze vyvrcholil 6.7. 2006 na stadionu Evžena Rosického na Strahově, program přenášela ČT a pozorný divák mohl zahlédnou, že se v průběhu skladby Tance domova ba obrazovkách objevili i tanečníci ze souboru Formani.

Nejvíce jsme obdivovali příslušníky Staré gardy, nejstarší bratry a sestry, kteří i v úmorném vedru cvičili s nezlomným elánem a výrazně přispívali k udržování vřelé přátelské nálady.

Hned po vystoupení jsme spěchali domů, ještě týž večer jsme totiž vyráželi na týdenní zájezd do Litvy. Cesta autobusem trvala více než 22 hodin, a to i přesto, že nás společnost LAS Karel Linhart vybavila nejen rychlým autobusem, ale také dvěma spolehlivými řidiči, Davidem (Netrefil) a Pavlem (Pohodář). Na konci této únavné a vyčerpávající cesty čekali přátelští hostitelé ze Švenčioeiliai, kteří se o nás celý týden starali, poodhalili nám kouzlo litevského folkloru a dopřávali nám speciality národní kuchyně. Při vystoupeních jsme se radovali z toho, jak nadšenému publiku hrajeme. Strávili jsme v Litvě velice hezký týden, nikomu z nás se nechtělo domů, hlavně při pomyšlení na to, jaká nás čeká zpáteční cesta.

Formanské léto ale pokračovalo dále. V měsíci srpnu to bylo vystoupení v Herálci u Havlíčkova Brodu a 18. a 19. srpna velice publikem aplaudované vystoupení souboru na mezinárodním festivalu folklorních souborů v Písku.

Jičín – 9. září – Dny evropského dědictví – EHD se v Evropě konají již od roku 1991 pod záštitou Rady Evropy. Ve 48 zemích Evropy se každý rok v září otevírají dveře zajímavých a výjimečných památek, v nichž je zachováno neuvěřitelné kulturní dědictví. Také v České republice se každoročně otevírají desítky dveří soukromých a veřejných budov. V letošním ročníku na území více než 300 měst a obcí bylo připraveno bezmála 500 doprovodných akcí.

Město Jičín bylo poctěno organizací zahájení „Tou jičínskou branou šel vojáček s pannou“ naplnil i náš soubor, když se na pozvání města svým vystoupením 16. září představil na jičínském náměstí.

16. září se představil soubor na dnu otevřených dveří místního ÚSP.

Tímto vystoupením skončilo Formanské léto, které bylo velice úspěšné s mnoha radostmi a zážitky.

S naší veřejností se setkáme v pátek 22. prosince v místní sokolovně ne „Vánočním večeru“, kterého se zúčastní i pozvaný spřátelený soubor. Těšíme se na shledanou.

Formani Slatiňany

Autor: , Trvalý odkaz, Články, Ostatní, 1.listopad 2006
zpět
© 1999 - 2008 Slatiňany