Ozvěny Slatiňan
Obrázek velký
V letošním roce se v Portugalsku konaly velké rybářské hry. Jedná se o obdobu olympijských her ale pouze v rybářských disciplínách. O tom, že to byla veliká akce hovoří již jen to, že do Portugalska přijeli obě dvě divize světové rybářské asociace, tedy Atlantická divize, ve které je i Česká republika a rovněž Pacifická divize.

Českou reprezentaci tvořily výpravy rybolovných technik muškaření, přívlače, plavané a tělesně postižení. Já se budu zmiňovat dále již jen o přívlači, neboť k ostatním výpravám nemám dostatek informací. Za přívlač tedy tvořili reprezentační tým – trenér David Maixner, manažer Vladimír Říhák, asistenti trenéra Tomáš Tichý ( Slatiňany ) a Josef Foltýn, závodníci Michal Tichý ( Slatiňany ), Tomáš Čepelák, Jiří Špáda, Ing. Milan Rozsypal, a náhradník Jiří Šimota. Do Portugalska naše výprava jela po své ose, kdy do místa ubytování a konání přívlačové disciplíny – městečka Arcos de Valdevez, které se nachází 30 Km od hranic se Španělskem, jsme dorazili po 36 hodinové cestě dne 10. září 2006 v dopoledních hodinách. Ubytováni jsme byli hned na břehu říčky Rio Vez, kde se později konal i vlastní závod. Druhého dne se konalo slavnostní přivítání a zahájení rybářských her a to v hlavním městě Portugalska – Lisabonu, kam jsme byli přepraveni autobusy.

Až ve slavnostním areálu, kde se zahájení konalo, nám teprve došlo, jak velká akce tyto rybářské hry budou. Výpravy jednotlivých států se zde seřadily a ve velkém průvodu vpředu s označením státu a pod státní vlajkou pochodovaly přes celý přístav až na stadion. Při slavnostním vítání a výčtu států jsme se dopočítali někde k číslu 50 - 55 účastníků. Pokud jde o počet vlastních závodníků, domnívám, že se celkové číslo mohlo pohybovat někde kolem 3000 – 5000. Velice nás při slavnostním zahájení zamrzelo, že nám pořadatelé pokazili státní hymnu a místo naší české, pustili slovenskou. Nic nepomohly ani naše následné připomínky a protesty. Po zahájení slavnostním rautu jsme byli opět rozvezeni po celém Portugalsku do jednotlivých míst závodů.

Závodů v přívlači se zúčastnilo celkem 10 států a to : Česká republika, Itálie, Rusko, Slovensko, Chorvatsko, Litva, Andora, Bulharsko, Polsko a Portugalsko.

Vlastní závody v přívlači se konaly až ve dnech 15. a 16.9.2006 a chytalo se vždy po 3,5 hodinách s rotacemi po 35 minutách. Jinak řečeno se dle předem vylosovaného klíče střídaly stanoviště. Jako bodované ryby byly pouze lososovité druhy, tedy pstruzi. Po prvním dnu byla česká reprezentace na 4 průběžném místě se ztrátou 0,5 bodu na bronz. Ještě toho dne večer se konala na pokoji velká bojová porada, kde se probírala taktika , nástrahy a další postřehy závodníků a jejich asistentů. Za každým závodníkem totiž stál další z našeho týmu s vysílačkou, aby zjišťoval dostupné informace o dalších místech v sektoru, počtu ulovených ryb atd. Dost tedy záleželo na domluvě jednotlivých dvojic a jejich souhře. Z tohoto důvodu jsme tedy do Portugalska jeli již dopředu se zvolenými dvojicemi, které si dobře rozumí, aby nic neskřípalo a závodník se mohl plně spolehnout na svého asistenta a v klidu se plně soustředil na závody. Podle rad a poznatků pak přebíhal na jiná místa, kde asistent zahlédl ryby a podobně.

Druhý den naši závodníci zabojovali naprosto nevídaným způsobem a v celkovém součtu pak získali historické 2. místo v kategorii týmů a přivezli tak do České republiky stříbrné medaile. Trochu jen zamrzí, že ještě 20 minut před konečným hvizdem jsme sahali po zlaté medaili , o kterou nás nakonec pouze o 0,5 bodu připravili Italové.
V kategorii jednotlivců jsme se však také neztratili, neboť Tomáš Čepelák ( Chlumec nad Cidlinou ) získal bronzovou medaili. Další umístění bylo následující : Michal Tichý – 6. místo, Jiří Špáda – 7. místo, Milan Rozsypal – díky jedné spadlé rybě – 20. místo.

S odstupem času pak zbývá jen doplnit, že snad i Slatiňany a naše řeka Chrudimka přispěli k tomuto fantastickému úspěchu, neboť se zde u nás konalo soustředění reprezentace a pilování taktiky a techniky pro Mistrovství světa.

S pozdravem Petrův Zdar
Tomáš Tichý
Autor: , Trvalý odkaz, Články, Ostatní, 1.listopad 2006
zpět
© 1999 - 2008 Slatiňany