Ozvěny Slatiňan
Obrázek velký
Družstvo mladších žáků obsadilo 2x třetí místo a jednou bohužel až páté. Přesto drží stále celkově 3. místo. Pokud uspějí v posledním kole ve Slatiňanech, tak by mohli postoupit do krajského finále. Nejvíce se daří Michalu Hudcovi. Ten 1x vyhrál kouli (11,61 m =nový oddílový rekord), 3x byl druhý v míčku (60.83=nový oddílový rekord) a kouli. Dalšími oporami jsou Hanuš Jakub - 3. na 800m, běžci Pilař Martin a Kumpera Ladislav, kteří byli vždy ve finále na 60m a bodovali. Bodově přispívají i Honzové Němec a Škula ve vrhu koulí (kolem 4. - 6. místa). Zlepšuje se Ďuriač (300m 6.) a Remeš (300m-5.). V dálce se poprvé přes 4m dostal Venzara )6.) a novou posilou pro běhy na 800 m a 1 500m se stal Sikora (6. - 9.).
Na Krajských přeborech jednotlivců se mimo Peška prosadili i další atleti. V kategorii mladších žáků Hudec Michal vybojoval ve vrhu koulí 2. místo (11,51 m) a v hodu míčkem 3. místo(60,41). V kategorii starších žáků získala štafeta na 3x300m ve složení Urválek, Václavek a Pešek 2. místo časem 2:03,98 min. což je nový oddílový rekord. Navíc Urválek obsadil v dálce 8. místo (512 cm). Dalšími atlety, kteří se prosazují v soutěžích družstev, jsou na hostování za Chrudim starší žákyně Flanderková Jaroslava (v kladivu vždy mezi prvními třemi), dorostenka Kociánová Lenka (100m, dálka, kde má skončeno 499 cm) a Benešová Monika (800 m).

Michal Pešek, kluk z Nasavrk
Michal Pešek (nar. 6.4.1991) přichází v roce 2002 v doprovodu rodičů na stadion ve Slatiňanech, s tím, žeby si chtěl zkusit atletiku, i když hraje kopanou v Nasavrkách. Ve svých 11 letech zaujal svou fyzickou vyspělostí a málomluvností až plachým dojmem. Byl zařazen do přípravky atletického oddílu Spartak Slatiňany. Okamžitě se ukázal jako talent – své vrstevníky jasně porážel v jednotlivých disciplínách a v atletickém čtyřboji nejmladšího žactva. Jeho raketový nástup se promítnul do oddílových tabulek, kde obsazuje 1. místa v 60 m (8,6s), 150 m (22,8 s), 800 m (2:58,6), 1500 m (4:49,7) a dálce (435 cm).
V roce 2003 je prvním rokem mladší žák a začíná se poměřovat s o rok staršími kolegy. Bez větších obtíží je poráží a vyhrává řadu disciplín. V oddílových tabulkách vede 60m (8,1), 800 m (2:35,6) a 60 m př. (11,1). Poprvé se prosazuje na krajských přeborech jednotlivců , kde obsazuje 3. místo v pětiboji (60m-60m přek. – dálka – míček – 800m). Přesto má obrovské rezervy v tréninku, ale zejména v technice disciplín.
Rok 2004 je pro Michala hodně důležitý. Začíná si uvědomovat, jak je dobrý a čeho může dosáhnout. Sice hraje v Nasavrkách kopanou, ale více času již tráví na atletickém tréninku. Má však problémy se zraněními, které mu způsobují protihráči při zápasech, když jej pro jeho rychlost zastavují pouze nedovolenými zákroky přes kotníky! To mu několikrát znemožnilo start na důležitých závodech. Přesto získává čtyři tituly přeborníka kraje - 60 m (7,8), dálka(533), 4 x 60m (32,6) a pětiboj – 2 276 b. (60 m -7,8, 60m př.-11,1, dálka525 cm, míček 56,99 m, 800 m 2:26,5). Zároveň překonává čtyři oddílové rekordy ve zmíněné dálce, štafetě, pětiboji a na 300 m časem 43,2 s. Většina výkonů Michala řadí mezi prvních pět v kraji a to je příslibem pro kategorii starších žáků, která pro něj začíná rokem 2005. Už netěží jenom talentu, ale začíná pořádně trénovat. Projevuje se to na stále lepších výkonech. Znovu musí závodit se staršími, kterých se vůbec nebojí a dává jim pěkně zabrat.
Na KP opět září. Obsazuje 1. místo na 60 m (7,6) a v dálce (570 cm), 2. místo na 60 m v hale (7,58= oddílový rekord), 3. místo na 150 m v hale(18,36 oddílový rekord), 4 x 60 m (31,36 s) v devítiboji 4 105b. Dále překonal oddílový rekord na 300 m v hale (38,81 s) a v dálce v hale )581 cm)! Poprvé se tak nominoval na mistrovství ČR v hale. Obsazuje v dálce 7. místo a v bězích na 60 a 150 m se dostal do semifinále! Tady si musíme uvědomit, že byl prvním rokem st. žák a navíc tyto disciplíny jsou nejvíce obsazované, takže pro Michala to byl velký úspěch.
Krom toho Michal dospěl k důležitému rozhodnutí a oznamuje, že skončil s kopanou a chce se plně věnovat atletice.
Letos, kdy je druhým rokem starší žák, zahájil Michal sezonu ve velkém stylu. Na halových KP vyhrál výšku (172), dálku (600), 60m (7,52), 150 m (17,87) a 300 m (39,48). Nominoval se na halové mistrovství ČR, disciplíny 60 m a dálku. Bohužel přesně na tuto vrcholnou akci onemocněl a na závody odjel citelně oslaben. I tak nakonec ve strhujícím závodě, kde jednu chvíli byl druhý, obsadil nepopulární 4. místo výkonem 602 cm. Na 60 m mu již síly došly. Rozběh ještě vyhrál časem 7,48, ale v meziběhu mu už čas 7,59 na postup nestačil.
Na letních KP si pak spravil náladu, když suverénně vyhrál 60 m časem 7,41, zato mu nevyšla dálka, kde byl „až“ 2.. Průměrným výkonem 567 cm. Dále se podílel na 2. místě štafety na 3 x 300 m. Prázdniny Michal zahájil startem na mistrovství ČR v devítiboji v Táboře. Tam měl velký handicap zejména v tyči, kterou ve Slatiňanech nemá kde trénovat. Absolvoval několik tréninků v Chrudimi, kde ho trenér Fiedler naučil alespoň základy techniky, aby neskončil s nulou. A právě tyčka, ač se přehoupl přes laťku 263 cm a slabší překážky příčinou, že skončil opět na sice krásném, ale i smutném 4. místě. Nasbíral skvělých 4 935 bodů. To je pochopitelně nový oddílový rekord, nicméně k medaili mu chybělo 40 bodů. Z jednotlivých disciplín stojí za zmínku hlavně skvělé osobáky na 60 m 7,38 a v dálce 630 cm! Velice dobře běžel i kilometr (2:58,18).
Podíváme-li se ještě jednou na jeho osobní rekordy v disciplínách, kterým se zatím nejvíce věnuje – 60 m 7,38, 150 m 17,87 (v hale), 300 m 38,81 (v hale), dálka 630 a výška 174 – je nad slunce jasné, že Michal je talent skutečně mimořádný. Důležité je, že se atletice věnuje a že ho baví. Ve Slatiňanech má zatím slušné zázemí, dostatečně odborné vedení a také dobrou partu. Nezklame-li ho zdraví, může to dotáhnout daleko. Letos má Michal ještě jednu možnost a to na MČR na dráze 9. a 10. září v Karlových Varech, kde se snad dočká své první vysněné medaile.

A na závěr ještě pozvání. Oddíl atletiky TJ Spartak Slatiňany zve všechny zájemce, kluky i holky, kterým bylo alespoň 8 let, aby to přišli do Slatiňan s královnou sportu zkusit. V oddíle je několik školených trenérů, trénuje se na pěkném stadionu nebo v zimě v moderní hale a v krásné přírodě. Tréninky jsou v pondělí, středu a pátek (zpočátku není nutné jezdit všechny dny) od 17 hodin na stadionu. Od listopadu se bude chodit do haly. Můžete navštívit také internetové stránky oddílu www.atletika-slatinany.wz.cz. Bližší informace lze získat i na adrese: atletika.slati@centrum.cz, na telefonu 469 681 855 (Zdeněk Jirásek) nebo 775 028 801 (Jan Hanuš).