Ozvěny Slatiňan
Obrázek velký
VC Slatiňan se sice konala v pátek třináctého (srpna), ale pověra o nešťastném dni se ukázala jako zcela lichá. Vyšlo nádherně počasí - po předešlých vedrech bylo velice příjemně, v noci na dráhu trochu sprchlo, což ji jenom prospělo a prudký liják se spustil čtvrt hodiny po ukončení poslední disciplíny. Navíc se sjela velice kvalitní konkurence téměř stovky závodníků z třiatřiceti oddílů celé republiky. Závodní pole ještě okořenili sprinter ze slovenských Michalovců a lybijský půlkař.
Hlavní závod, tedy VC na 800 m měl mimořádně kvalitní obsazení. V obou kategoriích obhájili vítězství loňští šampióni. V ženách mistryně republiky z roku 2003 LOCHMANOVÁ z Nového města nad Metují a v mužích letošní halový mistr ČR DOUPOVEC z ARC Brno. Zejména mužský závod byl mimořádně rychlý. Pouze v roce 1992 běžela tehdejší česká jednička Pavel Soukup o čtyři desetiny rychleji. Ale Doupovec to neměl vůbec jednoduché. Ještě 200 metrů před cílem ztrácel na PERNICU z USK Praha 10 m. Rozhodlo se skutečně až v dramatickém finiši kousek před cílem. I třetí MUNIR ALI ABUFARES z Lybie měl čas, se kterým by většinu předešlých VC vyhrál. Prostě byl to závod špičkové úrovně.
Také v ženském běhu měla vítězka zdatnou soupeřku. Byla jí vítězka z roku 2001 EIDRNOVÁ z Čáslavi.
Velikost a význam závodu byly ještě zvýrazněny osobní účastí starosty města MVDr Jeníka, který předával ceny nejlepším běžcům a běžkyním společně s dvojnásobnou mistryní světa s stále úřadující světovou rekordmankou Jarmilou Kratochvílovou.
Ale i další disciplíny měly skvělou úroveň. Na 200 m překonal čáslavký MICHAL KŘIVOHLAVÝ svůj vlastní rekord stadionu. Solidní byly i obě čtvrtky. Atletické fanoušky překvapil běh na 10 km. Po třech letech se do Slatiňan vrátil rekordman stadionu (31 :07,8) ROBIN VOHLÍDAL. Tentokrát sice rekord nepřekonal, ale opět běžel velmi rychle. K všeobecnému překvapení s ním ale držel krok KRATOCHVÍL z Ústí nad Orlicí, který zaběhl nejen krásný čas, ale stal se i přeborníkem Pardubického kraje.
Poprvé se v rámci VC konal i běh na 110 m překážek a jeho premiéra také nedopadla špatně. Čas vítěze sice nepatří k ozdobám mítinku, ale v rámci kraje určitě k lepšímu průměru. Stejnou kvalitu měla i dálka mužů, která byla nesmírně vyrovnaná. Výborný byl trojskok, kde KARTOUS z Jablonce pokořil 14 m. A již tradičně velice daleko vrhali muži koulí. Výkon RADIMA ŠTEFKA z Havířova patří do první desítky v rámci ČR.
Slabší úroveň měly pouze dálka a koule žen. Ženy se pak vůbec nepřihlásili k běhům na 200 m a 100 m překážek, takže tyto závody byly zrušeny.
Ze slatiňanských atletů se prosadil PILAŘ pěkným časem na 200 m a třetím místem na 400 m, JIROUŠEK rovněž třetím místem v trojskoku a pěkným výkony v dálce dorostenci HORA a DOUŠA. Potěšil i ČEŠÍK, byl také třetí na 110 m překážek a statečně bojoval na 800 m. Solidně si počínal také vytrvalec ČEJKA na 10 km.

Jak už to tak bývá, chce-li dnes někdo uspořádat jakýkoliv sportovní podnik většího než místního významu, neobejde se bez peněz. A jelikož oddíl atletiky má v pokladně věčně vidět dno, pomohli sponzoři. O zdar letošní VC se zasloužily Stavební konstrukce, Stavební huť, Geodet a Les, Sklenářství Jelínek, Potraviny Málek, Dimex cz, Orces, Květ, Efes s.r.o. a Městský úřad Slatiňany. Všem patří poděkování.