Ozvěny Slatiňan
Obrázek velký

Tato vyhlídka byla situována na skalnatém výchozu nazvaném Chlum, vystupujícího ze svahu jihozápadní strany lesnatého návrší Hůra (391 m n. m.) skýtající malebný výhled na kochánovický rybniční úval.

Původně to bylo myslivecké zařízení a zahrnuto ve slavicko-kochánovickém oborním hájemství , zřízeném za účelem chovu jelení zvěře. Vyhlídka se udržovala a z doby, kdy byla ještě funkční, pochází jeden z posledních snímků, který zachytil svým fotoaparátem v roce 1947 B. Jeřábek a vidíme ji na připojeném foto.

Po odplocení kochánovické části obory po II. světové válce převzal lesní revír stát, věž zpustla a zůstalo z ní žalostné torzo.

Snahu po obnově rozhledny, jak se dnes píše, projevilo občanské sdružení Altus v roce 2000, avšak bylo zaskočeno restitučním nárokem bývalé šlechty, nicméně by se turisté spokojili s projektem nástavby ocelové konstrukce s plošinou, namísto dřevěného ochozu. Vše ale odvisí na penězích, které se podaří nashromáždit.

Turistické veřejnosti byla ruina věže zpřístupněna zeleným značením od zámku přes Kočičí hrádek v roce 1992 a označena kótou 370 m n. m.

Ing. Milan Vorel
Autor: , Trvalý odkaz, Historie, Město, 10.únor 2004
zpět
© 1999 - 2008 Slatiňany