Ozvěny Slatiňan
Obrázek velký

Před padesáti lety bývaly zimy, jek se patří. Chrudimka zamrzala, bruslilo se a a atrakcí pro Slatiňany bylo zimní koupání pana Karla Bureše. Povoláním topič v Semtíně začínal s otužováním až tehdy, když uhodily první mrazy. To jezdil po Slatiňanech na kole pouze v trenkách. Ke koupání si vybíral převážně místa u splavu na Podskále a u cukrovaru, kde míval hodně diváků.

Popularitu mu zvýšil pan Miroslav Kroufek, který o něm natočil film, který začínal úvodním mottem: „Chumelí se chumelí, studený vítr fouká a pan Karel Bureš v Chrudimce se koupá!““. I Československý filmový týdeník s ním natočil zimní koupání ve Špindlerově mlýně.

Říkalo se, že chrudimská nemocnice si půjčila film o zimním koupání K. Bureše, aby promítáním motivovala pacienty k otužování pro posílení zdraví. S agitací asi neuspěla, neboť nebyli žádní následovníci.

Vzpomínám si na vyprávění pana Bureše o jeho nuceném pracovním nasazení za války v Německu. V době, kdy němečtí vojáci mrzli u Stalingradu, byli občané vyzýváni ke sbírkám teplého oblečení pro ně.

V této situaci provokoval své německé spolupracovníky tím, že jim říkal: „My Slované jsme otužilí, nám ty mrazy až tak nevadí!“ K tomu, aby dodal pravdivosti svým slovům, pozval je po směně k řece IZAR.

Před jejich zděšenými zraky řeku plnou ledové tříště přeplaval. Druhý den ráno čekali spoluzaměstnanci u píchaček, zda-li vychloubačný Čech vůbec přijde do práce. Přišel a s úsměvem se jich optal, jestli odpoledne s ním někdo půjde si zaplavat. Nešel nikdo, ale respekt k jeho výkonu trval dlouho!

Text k fotografii: Po osvěžující koupeli je milý odpočinek poležením si na ledovém polštáři u splavu na Podskále.

Foto a text: Jiří Krajíček

Autor: , Trvalý odkaz, Historie, Město, 1.leden 2004
zpět
© 1999 - 2008 Slatiňany