Ozvěny Slatiňan
Obrázek velký

9. LASKAVÝ VEČER

ve slatiňanské kavárničce se uskuteční

v úterý 27.ledna v 18.30

Herci ADIVADLA z Havlíčkova Brodu přednesou pásmo poezie

BOHUSLAVA REYNEKA

Na violoncello zahraje

JOSEF KREČMER jun.

Všichni jste srdečně zváni neboť i Laskavé večery jsou tu pro vás

z.j.


O BOHUSLAVU REYNEKOVI

Málokterý český básník, jehož podstatná část díla vznikla před více než půlstoletím, je tak dokonale skryt před zraky čtenářské veřejnosti jako Bohuslav Reynek (1892 – 1971).

Reynek žil před druhou světovou válkou střídavě ve Francii (také se oženil s Francouzkou) a v Petrkově u Havlíčkova Brodu. A samota Petrkova se stala od konce třicátých let jeho útočištěm. Právě fyzická nepřítomnost v pražském literárním centru byla důvodem, že jako básník byl dlouho prakticky neobjeven. V době budování socialismu pak rozhodně nepatřil mezi básníky vyvolené a jeho cesta ke čtenářům byla značně komplikovaná. V aspoň trochu svobodnějších šedesátých letech, kdy byla objevována především jeho tvorba výtvarná. Ačkoliv čas po který mohl Reynek ke čtenářům výrazněji promluvit byl příliš krátký, jeho tvorba podstatně obohatila českou moderní poezii.

V současné době je v knihkupectvích k dostání několik Reynkových sbírek.


Bohuslav Reynek

PRVNÍ SNÍH

Na střechu se touhy snesly,

jež jsi vpustil do oblak,

po pěšinách květy kreslí,

šlépějemi černý pták.


Chumelí se. Zahrada má

Bělostí se zajíká.

Hrdá je a sladká, sama,

Zamlklá a veliká.


V štěpu veverka se choulí,

Nehýbá se, patří plaše.

Podobá se zlaté kouli

v rukou starce Mikuláše.

(Ze sbírky zima jde do Betléma)


Vysocký a Okudžava v kavárně

Samozřejmě, že ne osobně, neboť podobně jako třetí aktér 8. LASKAVÉHO VEČERA, Josef Kainar, na nás již zhlížejí z básnického a pěveckého nebe. Skvěle je však zastoupil Alfréd Strejček, který zavítal podruhé během deseti dnů do Slatiňan. Do posledního místečka zaplněná kavárna zažila nádherný večer. Alfréd Strejček věnoval každému z uvedených autorů asi 25 minut během nichž nejen zazpíval jejich písně, ale také krátce řekl o jejich životě.

„Jdeme z extrému do extrému. Dříve bylo všechno z východu div ne svaté a vše ze západu škodlivé a podřadné, dnes je to téměř naopak. Bohužel ta prozápadní orientace je dnes tak silná, že zapomínáme i vlastní velikány“. Tak reagoval Strejček na úvodní otázku, co si myslí o tom, že žáci devátých tříd ve Slatiňanech neznají jméno Josef Kainar. A na rozloučenou dodal: „Myslel jsem, že Slatiňany mají jen Helenu Vondráčkovou, ale dnes vidím, že mají i tuto skvělou literární kavárnu.

K tomu jim upřímně gratuluji“.

Zdeněk Jirásek

Autor: , Trvalý odkaz, Oznámení, Ostatní, 1.leden 2004
zpět
© 1999 - 2008 Slatiňany